רופאים - ראשי | דף כניסה

חידושים בטיפול ביתר לחץ דם

פרופ' שוקי וייסגרטן, מנהל המכון לנפרולוגיה ויתר לחץ דם במרכז הרפואי אסף הרופא.

יתר לחץ דם הוא אחת המחלות השכיחות והנפוצות ביותר בארצות המערב ובכלל זה ישראל, ואחד הגורמים המובילים לתחלואה ותמותה בעולם.

בישראל כ- 25% מהאוכלוסייה הכוללת (7 מיליון איש) סובלת מיתר לחץ דם ראשוני בדרגה זו או אחרת, כלומר ישנם 1,750,000 חולי יל"ד. רק 66% מחולי יל"ד מטופלים, ורק מחצית מהם מגיעים לאיזון המחלה. בכל שנה מצטרפים 70,000 אנשים חדשים לקבוצת החולים ביל"ד ראשוני.

יתר לחץ דם הוא מצב בו קיים לחץ גבוה וקבוע בעורקים של הגוף. לרוב אין לו סימפטומים נלווים, אם כי יש אנשים הסובלים מכאבי ראש, סחרחורת, טשטוש והפרעות בשיווי המשקל על רקע זה. לכן לעיתים הוא מכונה "הרוצח השקט".

אם לא מטפלים ביתר לחץ הדם, הוא עלול לגרום לסיבוכים ואף למוות. לחץ- דם גבוה לאורך זמן מגביר את הסכנה לשבץ מוחי, התקף לב, אי- ספיקת לב, מפרצת בעורקים, נזק לכליות ולעיניים, ואף עלול להיות קטלני.
גורמי הסיכון למחלה: עישון, כולסטרול גבוה, גנטיקה ונטייה משפחתית, עודף משקל וסוכרת.

על אף מגוון הטיפולים הקיימים היום לטיפול ביל"ד, עדיין רק  כ- 30% מהמטופלים מגיעים לערכי ל"ד רצויים כאשר לעיתים קרובות נדרש מתן של יותר מתרופה אחת אשר משלבות יותר ממנגנון טיפולי אחד.

לאחרונה אושרה בישראל תרופת הראסילז (אליסקירן) שהינה התרופה הראשונה בקבוצה תרפויטית חדשה מזה עשור, ובעלת מנגנון פעילות ייחודי. הראסילז הוא מעכב-רנין ישיר, כלומר הוא חוסם את מערכת הרנין-אנגיוטנסין – אלדוסטרון בנקודת ההתחלה שלה, ובכך מוריד את לחץ הדם. התרופה ראסילז והטכנולוגיה של חסימה ישירה של האנזים רנין, הינה פריצת הדרך הגדולה והמשמעותית ביותר בתחום הטיפול ביתר לחץ דם מזה עשור, והיא מספקת לרופאים קו טיפולי חשוב נוסף.

 במחקרים שנעשו על שילוב ראסילז עם תרופות אחרות ליתר לחץ דם, כגון: משתנים, חוסמי סידן, מעכבי אנזים המהפך ו- ARBs נמצא כי השילוב היה יעיל יותר בהורדה של לחץ דם יותר מאשר טיפול בכל תרופה בנפרד.

בנוסף, לראסילז פרופיל בטיחותי גבוה עם שיעור תופעות לוואי אשר דומה לתרופת הדמה.

ראסילז מספק כיסוי לאורך כל היממה ואפילו מעבר, כולל את שעות הבוקר המוקדמות שהינן השעות המסוכנות ביותר לאירועים קרדיוווסקולרים. ההגנה לאורך כל היממה ואף מעבר, מהווה יתרון משמעותי בחולים אשר שוכחים לקחת כדור מדי פעם. במידה והמטופל ישכח לקחת כדור הוא עדיין יישאר מכוסה ומאוזן מבחינת ל"ד.

מחקר שפורסם ביוני השנה הוכיח כי לראסילז יעילות גבוהה בהורדת חלבון בשתן אצל חולי סוכרת עם יתר לחץ דם. המחקר פורסם באחד מעיתוני הבריאות הנחשבים.