רופאים - ראשי | דף כניסה

טיפול משולב קבוע (Fixed combination) בתרופות להורדת יתר לחץ דם

כותבת: פרופ' תלמה רוזנטל, המחלקה לפיסיולוגיה פרמקולוגיה וחקר יתר לחץ דם ביה"ס לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת ת"א

בישראל, כמו בעולם המערבי, כ-25% מהאנשים סובלים מיתר לחץ דם. רק חלק מהם מטופלים ואחוז גבוה ביותר אינו מגיע ללחץ הדם הרצוי. לחץ דם גבוה הינה מחלה כרונית שמהווה גורם סיכון משמעותי לשבץ מוחי ולמחלות לב וכליה, זוהי מחלה המצריכה שליטה ממושכת יומיומית ברמות לחץ הדם של החולה. היענות של חולה לטיפול במחלות כרוניות, המשכיות הטיפול ונטילה מתמדת ורצופה של הטיפול המומלץ הינה גורם ראשון במעלה לשליטה במחלה ולמניעת סיבוכיה.
.
זה מכבר ידוע כי רבים מהחולים הלוקים ביתר לחץ דם אינם מאוזנים על ידי תרופה אחת. חלק נכבד מהם נדרש להעלות את מספר התרופות ל-2 , ולעיתים אף ל- 3 כדורים כדי לאזן את לחץ הדם. בין שלב אחד למשנהו עובר לא אחת זמן יקר והחולים חסרי אונים ולעתים אף בוחרים לעזוב את הטיפול. מתן שילובי תרופות קבועים עשויה אפוא לשפר משמעותית את היענות החולים. וכשיעילות הטיפול גדלה, מתייצב לחץ הדם בהקדם.

מחקרים הצביעו על הגברת ההיענות בכ- 27% בין נוטלי תכשיר אחד (הכולל מס' תרופות) לעומת אלו הנוטלים 2 תרופות בנפרד. שימוש ב-2 תרופות מאפשר מינון קטן יותר של כל אחד מהמרכיבים וכך גם נמנעות תופעות הלוואי אשר רובן תלויות מינון.

השילוב הקבוע - Fixed combination הינה מגמה מתחדשת בעולם הרפואה, בעיקר בכל הקשור לטיפול ביתר לחץ דם ולאחרונה גם בסוכרת.

סינרגיזם והעצמת הפעילות של תרופה אחת ע"י תרופה שנייה באותו כדור מביאים לא אחת לאיזון מהיר ויעיל. תרופות משתנות מביאות להעצמה של תרופות המנטרלות את מערכת הרנין אנגיוטנסין. דוגמאות של צירופים אלה הן:
Tritace Com, Atacand Plus, Ocsaar Plus, ו-Co-Diovan. זו האחרונה מופיעה במינונים שונים של 2 התכשירים המאפשר גמישות רבה בטיפול.

תרופת קומבינציה חדשה היא האקספורג'. תרופה שהיא שילוב קבוע של 2 תרופות ותיקות ויעילות, שמגובות בנתונים לרוב: אמלודיפין (נורבסק, אמלו, אמלודיפין – יחד עם וולסרטן - דיובן). שילוב של תרופה מקבוצת חוסמי הסידן – אמלודיפין, ותרופה מקבוצת חוסמי ציר רנין אנגיוטנסין-דיובן (ולסרטן) – הינו שילוב מוצלח היות ומדובר בשתי תרופות שהוכיחו את יעילותן באיזון י.ל.ד ובהפחתת תמותה ותחלואה קרדיווסקולרית.

חשוב להדגיש כי בצירופים הקבועים, כל אחת מהתרופות ניתנת במינון קטן יותר מאשר כשנוטלים אותה בלעדית, ללא תרופה נוספת, ומטבע הדברים מביאה להקטנת תופעות הלוואי.

באקספורג' קיים יתרון ייחודי בולט: כאשר שתי התרופות ניתנות יחדיו, הן מחלישות את תופעת הלוואי של בצקת גפיים. אקספורג' היא הקומבינציה הראשונה של חוסמי אנגיוטנסין יחד עם חוסם סידן ושילוב זה מספק עוצמה בהורדת לחץ דם, בעל פרופיל בטיחות וסבילות מצוין.

בצרוף קבוע של תרופות שנקבע ע"י התעשייה הפרמצבטית, לא יהיו "חיבורים" לא נכונים של תרופות. דהיינו, תרופות לא תינתנה יחדיו באם אחת מהן עלולה להחליש את פעילות התרופה השנייה. חיבור לא מוצלח עלול לקרות בטיפול במספר רב של כדורים, ופעמים אין ספור הן הרופאים והן החולים אינם מודעים לכך.

מאחר שלרבים מהחולים גם גורמי סיכון נוספים, נערכים בעולם מחקרים עם תכשיר Polypill, המכיל יחדיו תרופות ליתר לחץ דם עם תרופות המורידות כולסטרול, אספירין המונע היצמדות של טרומבוציטים, חומצה פולית – מורידת הומוציסטאין ועוד. יתכן שגם תכשירים אנטי סוכרתיים יוכנסו לצירוף התרופות.

יחד עם זאת, העתיד של הפוליפיל (polypill) לוטה בערפל, מאחר שכל חולה זקוק להתייחסות אינדיבידואלית ומינוני התרופות האינדיבידואליות עשויים להיות רבים ומגוונים.

קיימים כיום צירופים קבועים, יעילים וטובים. הן החולה והן הרופא יוצאים נשכרים מכך, וההיענות של החולים תצליח כנראה להוריד את לחץ הדם בפלח גדול של הלוקים ביתר לחץ דם. הדברת יתר לחץ דם באוכלוסיה כולה תוריד את אחוז התחלואה והתמותה הקרדיווסקולרית.
מן המותר לציין, כי שימוש בתכשירי קומבינציה מוריד העלות במידה ניכרת וחוסך כסף לחולה ולמערכת.