מטרת המחקר המשותף ארה"ב -תאילנד היתה לבדוק קשר גנטי עם רגישות למלח של לחץ הדם. נכללו 720 משתתפים מהגזע הלבן מתוכנית HyperPATH. המשתתפים צרכו או תזונה עתירת נתרן (מעל 200 mEq ליום) או דלת נתרן (10 mEq ליום) לאחר שנבדקו רמת האלדוסטרון והפעילות של הרנין בנסיוב במסגרת תכנית מבוקרת תוך אישפוז. האיתות העליון באיזור גן ה -nerelase היה קשור באופן מובהק עם רגישות למלח של לחץ הדם. אותרו גם וריאנטים של נוקליאוטיד יחיד עם תאחיזה לא שוויונית (linkage disequilibrium) לאיתות העליון של איזור זה שכללו פנוטייפ מובהק (TCTTAGTT). נשאים הומוגניים של האלל T-risk של הוריאנט הנוקלאוטיד היחיד היו עם לחץ דם רגיש גבוה למלח ופעילות רנין בנסיוב נמוכה יותר (שניהם מובהקים) בהשוואה עם אלל ללא סיכון.
הערה
הממצא העיקרי של מחקר זה כולל שבעה חלקים. ראשית, אותרו וריאנטים רבים של נוקלאטידים יחידים על הגן nerelase שקשורים עם לחץ דם רגיש למלח תוך שימוש במחקרי אסוציאציה כלל גנומיים (GWAS). וריאנטים אלו היו קשורים בתגובת לחץ הדם לשינויים בתזונת המלח. ממצאים אלו תומכים במעורבותו של גן הנרלז במנגנון רגישות לחץ הדם למלח והוריאנטים הגנטיים יכולים לתרום לשונות של הקומפלקס של הפנוטייפ. שנית, נמצא סמן גנטי מובהק של נרלז שקשור עם הלחץ הסיסטולי בתזונה חופשית, עם לחץ הפעימה ועם לחץ הדם הממוצע. שלישית, החוקרים העתיקו ממצאים אלו מאוכלוסיית הבסיס לאוכלוסייה מעורבת אחרת כדי לאשר שממצאיהם היו נכונים ולא נמצאו באקראי. רביעית, נבדק המגדר כמשתנה ביולוגי שמשפיע על לחץ דם רגיש למלח על פני הגנוטייפים של הנרלז בין גברים ונשים. הממצאים תומכים בהבדלים המגדריים הביולוגיים שמשנים את תגובת הוריאנטים הפולימורפיים של הנרלז ועלייה בצריכת מלח בתזונה. רמת רגישות לחץ הדם בנשים שנושאות את אלל הסיכון (אלל T) היתה גבוהה פי שתיים מאשר בגברים. חמישית, הירידה בהפרשת נתרן במשך 24 שעות בתזונה חופשית מתרחשת רק ביחידים עם יל"ד שנושאים את האלל .T ששית, בוצע עיבוד תוך שימוש במבנה חסימתי של תאחיזה לא שוויונית לאישור הקשר בין הוריאנטים הנוקלאוטידים היחידים ולחץ הדם שרגיש למלח שהיו משותפים לשתי האוכלוסיות. שביעית, אותרו 3 מוטיבים מווסתים שקשורים עם האיתות העליון. מצד שני, נמצאה רק תיפקוד ויסות בין וריאנט אחד והאיתות העליון של הנרלז. ממצאי מחקר זה מראים בפעם הראשונה קשר מובהק בין וריאנטים גנטיים של גן הנרלז ותגובת לחץ הדם להתערבות במלח התזונה באוכלוסייה לבנה ומעורבת. ממצאים אלו יכולים לתרום להבנה טובה יותר של המנגנון הגנטי שקיים בוויסות לחץ הדם ויכול לתרום למשמעות קלינית ולבריאות הציבור. הבנה טובה יותר של המנגנון המולקולרי מאחורי רגישות למלח ללחץ הדם יכול לעודד את התועלות העתידיות לאיתור האפשרויות הטיפוליות של הפנוטייפ שרגיש למלח בבני אדם. הרגישות למלח נראית כבעיית בריאות ציבורית משמעותית עם שיעור שכיחות של 55% בחולי יל"ד. ידע נוסף בשטח זה יכול להביא למהלכים שיסייעו לטיפול ביל"ד ולאבחנה מוקדמת. ממצאי מחקר זה תומכים במקומו של הנרלז בפתוגנזה של יל"ד רגיש למלח ובמשתנים תלויים אחרים כמו הלחץ הסיסטולי, לחץ הפעימה ולחץ הדם הממוצע.